Ośrodek został powołany uchwałą Rady Miejskiej Góry z dnia 18 grudnia 1994 roku, a stało się to za sprawą zawiązanego w początku lat dziewięćdziesiątych Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym. W listopadzie 1993 Stowarzyszenie powołało Społeczny Komitet, który miał doprowadzi do otwarcia Ośrodka. Na siedzibę Ośrodka wybrano budynek po byłej szkole podstawowej w miejscowości Jastrzębia, w budynku przeprowadzono remont przystosowując pomieszczenia dla potrzeb zakładu opieki zdrowotnej.
Oficjalne otwarcie Ośrodka nastąpiło 26 stycznia 1996 roku. Powstanie Ośrodka wynikało z konieczności zapewnienia odpowiednich świadczeń rehabilitacyjno – medycznych dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi zaburzeniami w rozwoju psychoruchowym. Wcześniej w Górze jak i w sąsiednich gminach nie było wyspecjalizowanej placówki zajmującej się rehabilitacją dzieci i młodzieży. Przez wiele lat niepełnosprawne dzieci i ich rodzice byli zmuszeni szukać fachowej pomocy w innych większych miastach takich jak Wrocław, Leszno, Poznań czy Głogów. W Ośrodku opiekę znalazły dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego oraz inne dzieci niepełnosprawne ruchowo.
Dla większości z nich pobyt i uczestnictwo w zajęciach rehabilitacyjnych było jedyną szansą na ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz przywrócenie podstawowych sprawności życiowych.
W grudniu 1998 roku Rada Miejska w Górze przekształciła Ośrodek w Samodzielny publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej i zatwierdziła nowy statut. Zmiany te były konieczne do nawiązania współpracy z powstającą Kasą Chorych i potrzebą pozyskiwania środków finansowych.
Zgodnie z zapisami statutu do podstawowych zadań Ośrodka od czasu jego powstania należało:
Z upływem lat powiększyła się liczba dzieci, które wymagały kompleksowej rehabilitacji ruchowej, a istniejąca baza lokalowa stała się zdecydowanie niewystarczająca. Na początku działalności z usług Ośrodka korzystało około 20 dzieci, które korzystały z różnych form usprawniania. Podejmowano nieustanne działania o powiększenie przestrzeni dla wzrastających potrzeb dzieci i ich rodziców, a także osób dorosłych, które na terenie gminy nie mogły korzystać z kompleksowej opieki rehabilitacyjnej.
W efekcie tych działań 15 października 2007 roku uruchomiono pracownię fizjoterapii w Górze.
Na ten cel wynajęto lokal o powierzchni 120 m2w pomieszczeniach Biblioteki Miejskiej, położonego w bliskiej odległości od innych placówek działalności leczniczej. W pracowni udzielane są w większości świadczenia dla osób dorosłych, w zakresie: kinezyterapii, masażu leczniczego, elektrolecznictwa, magnetoterapii, światłolecznictwa, ultradźwięku oraz krioterapii miejscowej
W dniu 23 września 2009 roku doszło do historycznego wydarzenia – nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Ośrodka Rehabilitacji.
Starania o budowę nowego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Górze zostały uwieńczone sukcesem.
W dniu 20 października 2010 roku nastąpiło otwarcie nowej siedziby Ośrodka, który jest budynkiem nowoczesnym i odpowiada wszystkim europejskim standardom, przestronny, parterowy , jest w pełni dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Znalazły się w nim m.in. sale do terapii indywidualnej, gabinet fizykoterapii i kinezyterapii, doskonale wyposażona sala rehabilitacji, gabinet zabiegowy, gabinety lekarskie, pomieszczenia do hydromasażu oraz ośrodek dziennego pobytu. Ponadto inne pomieszczenia takie jak: stołówka wraz z węzłem do wydawania posiłków dla dzieci dłużej przebywających w Ośrodku.
Dodatkowym atutem zmiany lokalizacji Ośrodka jest lepsza dostępność dla pacjentów ze względów komunikacyjnych.
Powiększenie powierzchni użytkowej Ośrodka pozwoliło również zwiększy ilość przyjętych pacjentów oraz udzielonych im świadczeń, a co za tym idzie zwiększenie wartości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie ze świadczonych usług medycznych korzysta miesięcznie około 650 pacjentów, w tym ponad 80 dzieci objętych jest kompleksową opieką w ramach dziennego pobytu i ponad 300 pacjentów dorosłych, którym udzielane są świadczenia w pracowni fizjoterapii zlokalizowanej w budynku Biblioteki Miejskiej.